banner6

MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI

banner18

MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI
08 Ekim 2015 Perşembe 19:40

p>Van ve Hakkari ve Rize\'nin yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı yağdı Kent merkezinde ve ilçelerde etkili olan yağmur, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı.
Yağış sonrası dağların zirveleri beyaza büründü. Yılın yaklaşık 9 ayı karın eksik olmadığı Van-Bahçesaray karayolundaki 3 bin rakımlı Karapet Geçidi\'nde de etkili olan soğuk havanın ardından kar yağdı. Havanın iyice soğuduğu bölgede yağışların aralıklarla devam edeceği ve hava sıcaklığının da 6 derece kadar düşeceği bildirildi. Hakkari\'nin Yüksekova ilçesinde de Cilo Dağı\'na kar yağdı. Yüksekova\'da iki gündür etkili olan yağmurun ardından, yükseklerde kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının hissedilir derecede azaldığı ilçede, Cilo Dağı da beyaza büründü. Gördükleri kar manzarası karşısında şaşıran vatandaşlar bu yıl havanın soğuduğunu belirterek, karın erken yağdığını kaydetti.
Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylası bu sabah beyaz örtü ile kaplandı. Kar sürprizi yaşayan yaylacılar hayvanlarını yayladan indirmek için yola koyuldu.

Çamlıhemşin İlçesi’ne 29 kilometre uzaklıktaki 2 bin 300 rakımlı Yukarı Kavrun Yaylası’nda sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Beyaza bürünen yaylada kar kalınlığı yer yer 5 santimetreyi aştı, yaylacılar kar yağışı ile göç için hazırlıklara başladı. Kimi yaylacılar hayvanları ile ilçe merkezine doğru yola koyulurken, kimileri de üzeri kar ile kaplanan otları kamyonlara yükledi. Bazı vatandaşlarda kar üzerine 8 Ekim tarihini yazarak fotoğraf çekti.

Sabah kalkınca kar yağışı ile karşılaştıklarını belirten yayla sakinleri, “Kar erken geldi. Birkaç gün öncesine kadar hava iyiydi. Ancak hava dün soğudu, bu sabah karla uyandık. Yemyeşil yaylayı beyaz görmek de güzel” dediler.

Bu arada, Rize-Erzurum karayolu üzerindeki 2 bin 640 rakım Ovit Dağı geçidinde de kar yağışı başladı. Karayolları ekipleri sürücülere dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.