banner6

GÖKSU SUYU BOZKIRI DOYURACAK

banner18

banner94
GÖKSU SUYU BOZKIRI DOYURACAK
29 Eylül 2015 Salı 16:22

p>Göksu havzasındaki suyu Konya Ovası ile buluşturacak Apa-Hotamış İletim Kanalı, saniyede 100 metreküp debisiyle bozkırı suya doyuracak.

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yapımı süren ve Göksu havzasındaki suyu Konya Ovası ile buluşturacak Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı, saniyede 100 metreküp debisiyle bozkırı suya doyuracak.
KOP\'un en önemli adımı olan \"100 yıllık rüya\" Mavi Tünel Projesi ile Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanan suyu Konya Ovası\'na aktaracak kanalın tamamlanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Kanalın yüzde 88\'i tamamlandı
DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göksu havzasındaki suyun barajlarda toplanarak Mavi Tünel vasıtasıyla Konya havzasına aktarılmasının amaçlandığını söyledi.
Göksu havzasından 414 milyon metreküp suyun AHİ kanalıyla Konya Ovası\'na ulaştırılacağına dikkati çeken Uzun, şöyle konuştu:
\"Akdeniz\'e boşa akıp giden suları bu kanalla Hotamış depolamasına ulaştırıyoruz. Kızılırmak\'ın yıllık ortalama debisi saniyede 50 metreküptür. Bunun iki katı büyüklüğündeki debiyi taşıyan AHİ Kanalı ile Akdeniz\'e dökülen suları Konya Ovası\'na aktaracağız. Depolamada birikecek yaklaşık 580 milyon metreküp su, Hotamış, Çumra ve Karaman ovalarına akacak. Yaklaşık 180 bin hektar alana modern sulama şebekeleriyle hayat verilecek, bolluk ve bereket getirilecek. DSİ\'nin büyük yatırımları arasında yer alan kanal, 3,5 yıl gibi kısa sürede tamamlanacak.\"

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.