banner6

Görme Engelliler Alanya’da yarıştı

banner18

Görme Engelliler Alanya’da yarıştı
13 Aralık 2016 Salı 10:23

p>Dünya Görme Engelliler Halter Şampiyonası, Alanya’da yapıldı. 8 ülkeden 90 sporcunun katılması beklenen şampiyonada 3 ülkeden 35 sporcu mücadele etti.

\ \ \ \

Dünya Görme Engelliler Halter Şampiyonası, Türkler Mahallesi\\\\\\\'nde bir otelde gerçekleştirildi. Toplam 8 ülkenin katılımı beklenen şampiyonaya Libya vize problemlerinden dolayı, Brezilya sporcusunun sakatlandığını bildirerek, İran sponsor bulamadıkları gerekçesiyle, Venezüella ise ekonomik gerekçeler sunarak katılmadı. Rusya ise uçak krizinin ardından alınan Türkiye\\\\\\\'de gerçekleşen spor organizasyonlarına katılmama kararından dolayı şampiyonada yer almadı. Son anda gerçekleşen iptallere karşın turnuva Çek Cumhuriyeti\\\\\\\'nden 1, Ukrayna\\\\\\\'dan ve Türkiye\\\\\\\'den 17\\\\\\\'şer toplam 35 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

\ \ \ \

DÜNYA REKORLARI KIRILDI

\ \ \ \

Şampiyonada erkeklerde 90 kiloda Çek Cumhuriyeti\\\\\\\'nden Bihary Martin 176 kiloda dünya rekoru kırdı. 67.5 kiloda ise Ukrayna\\\\\\\'dan Romaniuk Iurii da 142.5 kiloluk dünya rekorunu 152.5\\\\\\\'e taşıdı. Kadınlarda Ukrayna\\\\\\\'dan 52 kiloda Chykovska Olha 66.5 kilo, 56 kiloda Kozyreva Vaslysa 70 kilo, 60 kiloda Halinska Halyna 57.5 kilo ve 67.5 kiloda Tsizdyn Ulana da 65 kilo kaldırarak dünya rekorlarını kırdı.  Kadınlarda Türkiye\\\\\\\'den Bircan Şimşek, Buse Kara, Merve Akbulut, erkeklerde ise Serhat Us, Dursul Hayran ve Erkan Öztürk sikletlerinde birinci olarak altın madalya kazandı.

\ \ \ \

TAM TAKIM KATILDIK

\ \ \ \

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkan vekili Orhan Tanrıkulu, şampiyonaya kadın ve erkeklerde tam takım katıldıklarını kaydederek, \\\\\\\"Şampiyonada 10 erkek, 7 kadın sporcuyla mücadele ettik. Birçok branşta madalyamız oldu. Kadınlarda 3 altın, 4 gümüş, erkeklerde de 3 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya aldık. Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum\\\\\\\" dedi.

\ \ \ \

 

\ \ \ \

 

\ \
banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.