banner6

Zavlak: “Alanya’yı tercih etmiyorlar”

banner18

Alanya Belediye Meclis Toplantısı’nda söz alan İyi Parti grup sözcüsü Hacı Mevlüt Zavlak, bayram tatili boyunca turist akınına uğrayan Alanya’da, artan nüfusla birlikte yaşanan sorunlara değindi.

Zavlak: “Alanya’yı tercih etmiyorlar”
12 Haziran 2019 Çarşamba 10:14

‘MARKA DEĞERİMİZ GERİLEDİ’

İyi Parti’li Zavlak “Bildiğiniz gibi çok kalabalık bir bayram tatili geçirdik. Yollarımız, caddelerimiz, plajlarımız ülkemizin her yanından gelen vatandaşlarımızla doldu taştı. Belediyemizin fedakar personelinden tutun da, trafikte takılı kalan sade vatandaşa kadar tüm Alanya bu kalabalıktan etkilendi. Buna rağmen görünen o ki ekonomisini turizme endekslemiş bir kent olarak, Alanya misafir ettiği bu kalabalıktan umduğu geliri elde edemedi. Maalesef bu bayramda da alım gücü yüksek vatandaşlarımız tatil için şehrimizi tercih etmedi. Elbette ki gelen misafirlerimizin şehrimizin ekonomisine katkısı olmuştur lakin bu bayram kalabalığı esnafımıza beklenen can suyunu veremedi. Biz şehrimizin marka değerinin gün geçtikçe gerilediğini, buna bağlı olarak da alım gücü yüksek turistlerin artık şehrimizi daha az tercih ettiğini düşünüyoruz” dedi.

‘SANATÇI SEÇİMİ DOĞRU DEĞİL’

Bu yıl 19’uncusu gerçekleşecek olan Turizm ve Sanat Festivali’ne katılım sağlayacak sanatçılara ilişkin eleştirilerde bulunan Zavlak “Yine şehrimizin tanıtımı ve imaj çalışmaları kapsamında değerlendirebileceğimiz 19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali hakkında birkaç cümle kurmak istiyorum. Bu organizasyonun ardında büyük bir emek ve ekonomik yatırım olduğunu biliyoruz. Lakin festivalin mevcut hali ile şehrimizin tanıtımına istenilen katkıyı yapamayacağına ve alım gücü yüksek turist gruplarını şehrimize çekemeyeceğine inanıyoruz. Festival için seçilen sanatçılarımız her ne kadar ülkemizin en kıymetli sanatçılarında olsalar da uluslararası bir niteliğe sahip bir festivalde bizim turist beklediğimiz ülkelerin vatandaşları üzerinde bir etkisi olamaz. Eğer ki bu festivalin amacı sadece Alanya’da yaşayan halkımızın eğlenmesini sağlamak ise sanatçı tercihlerinde bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Ama amaç bu festivali özellikle Avrupa’nın her yerinde bilinir, takip edilir bir hale getirmekse, ki biz böyle olması gerektiğine inanıyoruz, bu durumda sanatçı seçimlerinde buna uygun kişilerin seçilmesi gerekirdi. Avrupa ve Rusya’da dikkat çekecek sanatçılar getirilirse, festival tarihi de bir yıl öncesinden kesinleştirilip tur operatörlerine bildirilirse, festivalimizin uluslar arası prestiji artırılacak ve şehrimizin ekonomisine katkısı çok daha yüksek olacaktır” ifadelerini kullandı.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.