banner6

ÇAVUŞOĞLU: RUSYA BUNU HEP YAPIYOR

banner18

ÇAVUŞOĞLU: RUSYA BUNU HEP YAPIYOR
01 Şubat 2016 Pazartesi 15:28

p>Dışişler Bakanı Çavuşoğlu, Riyad temasları kapsamında sürdürdüğü görüşmeleri kapsamında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile bir araya geldi. Düzenlemenin arkasından düzenlenen ortak absın toplantısında Çavuşoğlu, “Rusya’nın gerçeği inkar etmesi Rusya’nın maalesef son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Riyad’daki temasları kapsamında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, Rus savaş uçağının hava sahamızı ihlal etmesiyle alakalı bir soru üzerine, “Rus uçağı iki gün önce bir kere daha uyarılarımıza rağmen hava sahamızı ihlal etti. Hem İngilizce hem Rusça uyarılara rağmen ihlal etti. Bu sadece bizim tespitimiz değil İspanya’daki NATO merkezinin de tespitidir. NATO da açıklama yaptı ve NATO hava sahasının ihlal edildiğinin altını çizdi genel sekreter. Biz de büyükelçiyi bakanlığımıza çağırarak protesto ettik. Bundan sonra buna benzer ihlaller olursa sonucuna katlanmak zorunda kalacaklarını da açık bir dille söyledik. Çünkü angajman kurallarımızı Rusya’ya daha önce de ilettik. Temennimiz Rusya’nın bu tür hareketlerden vazgeçmesi ve Suriye’de istikrar ve siyasi dönüşüm için daha olumlu tavır sergilemesi. Muhalefeti hedef almak yerine de hepimizin ortak düşmanı DAEŞ’i hedef almalıdır. Umarım Rusya bu konularda daha sorumlu davranır ve doğruları söyler. Daha önce Rus uçağı düştüğünde de ihlal etmedik demişti. Şimdi de ihlal edilmedi dedi. Ama Rusya’nın Türk hava sahasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Zaten tüm bu bilgileri detaylarıyla askeri kanallardan Rusya’yla da paylaşıyoruz. Dolayısıyla Rusya’nın gerçeği inkar etmesi Rusya’nın maalesef son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir. Uçak düştükten sonra da aynı yöntemlere tevessül ettiler. Hatta bazı gerçek dışı itham ve suçlamalara, iftiralara da girdiler. Ama buna karşı bizim cevabımız son derece net oldu. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın cevabı netti. ‘Bir belge bile ispatlasınlar, ben görevimi bırakırım, istifa ederim’ demişti. Ama Rusya maalesef bu iddialarını görüyoruz ki sürdürüyor” dedi.

Rusya’yı sadece bir komşu olarak görmediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Önemli bir ortak olarak görüyoruz. İlişkilerimizi de normalleştirmek istiyoruz. Ama tek taraflı atılacak adımlarla bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Rusya’nın da aynı anlayışla hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.