banner6

Görme engelli vatandaşların yaşadıkları etkinlikle anlatıldı

banner18

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır.

Görme engelli vatandaşların yaşadıkları etkinlikle anlatıldı
11 Ocak 2018 Perşembe 16:19

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi görme engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına hastane binasında bir etkinlik düzenledi. Sosyal Hizmet Uzmanı Kaan Sağlam ve hastane yönetimin düzenlediği etkinliğe hasta, hasta yakınları, sağlık çalışanları ve yönetim birimi katıldı. Her vatandaşın potansiyel bir engelli adayı olduğu düşüncesiyle yapılan etkinlikte, katılanlara siyah göz bandı ve beyaz baston verildi. Etkinliğe katılanlar kısa bir süreliğine görmeyerek hasta danışmanlarının desteğiyle belirlenen alanda yürüyüş yaptılar. Daha sonra kısa süreliğine yaşadıkları bu deneyimi yazıya dökerek etkinlik için hazırlanan duygu ağacında paylaştı. Sosyal Hizmet Uzmanı Kaan Sağlam, her insanın görme engelli vatandaşlarımızın neler hissettiğini anlamaları adına böyle bir etkinlik düzenledik, bu etkinlikte çalışanlarımızın da görme engellilere yaklaşımı konusunda bilinçlendirilmesini hedefledik dedi.

 Sağlam; “ kısa süreliğine de olsa düzenlediğimiz bu çalışmayla insanlar görme engelli vatandaşlarımızın neler hissettiğini anlayarak onların dünyalarında bir gezinti yaptı. Yaşadıkları zorluklara dikkati çekmek ve farkındalığı arttırmak böyle bir çalışma tasarladık. Katılan herkese çok teşekkür ediyoruz. Standımız 12 Ocak 2017 Cuma gününe kadar devam edecektir. Katılmak isteyen herkesi standımıza bekliyoruz dedi. “ Hastane Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, Her vatandaşın potansiyel bir engelli adayı olduğu düşüncesiyle çıktığımız etkinliğimize hasta ve hasta yakınlarımızın ilgisi oldukça büyüktü dedi.

 Dr. Tevfik Yazan; “ engelliliğin önlenmesi, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının arttırılması ve engellilerin kendi haklarının bilincine varması adına bu tür etkinliklere hastane yönetimi olarak önem vermekteyiz. Hasta ve hasta yakınlarımızın ilgisi de bizi oldukça mutlu etmiştir. Gelin, görme engelli vatandaşlarımıza hep birlikte ışık olalım, yol gösterelim dedi. Stant etkinliğine katılan Uzm. Göz Dr. Fatih Aslan ise etkinliğe katılanları, göz sağlığında dikkat edilmesi gereken hususlar ve olumsuz sonuçların önüne geçilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.