Sağlık HABERLERİ
Op. Dr. Çaynak: "Obezite yaşam kaybına neden olabilir"
25 Aralık 2019, 14:12 0
Op. Dr. Çaynak: "Obezite yaşam kaybına neden olabilir"
Obezitenin, vücuttaki dengeleri altüst ederek kanser gibi pek çok ciddi hastalığa ve en önemlisi yaşam kaybına neden olabildiği bildirildi. Yapılan araştırmaların obezite görülme sıklığının kadınlarda yüzde 40’ın üzerinde ve erkeklerin 2 katı olduğunu gösterdiği kaydedildi.
Parmağındaki uyuşma hayatını kurtardı
23 Aralık 2019, 13:03 0
Parmağındaki uyuşma hayatını kurtardı
Kütahya’da el parmağında oluşan uyuşmaya nedeniyle hastaneye giden ve pankreasında kitle tespit edilen 60 yaşındaki Muzaffer Erkan, Antalya’da yapılan ameliyat sayesinde sağlığına kavuştu.
 Gripten korunmanın 5 altın kuralı
23 Aralık 2019, 12:21 0
 Gripten korunmanın 5 altın kuralı
Gripten korunmanın yolunun, 5 altın kuraldan geçtiğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak Aslan, sebze, C vitamini, A vitamini, limon, kuruyemiş-baklagiller ve bol sıvı tüketimi sayesinde gripten korunulabileceğini belirtti.
Diyabet hastaları ilaçlarını kullanmıyor
20 Aralık 2019, 14:01 0
Diyabet hastaları ilaçlarını kullanmıyor
Diyabetin hem Türkiye’de hem de dünyada en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olduğunu belirtilen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Burhan Mayir, Türkiye’de her 10 kişiden 1’inin diyabet hastalığına yakalandığını; her 10 hastadan 3'ünün ise gerekli ilacı kullanmadığını söyledi.
İdrar kaçırmayı önlemek 8 adımda mümkün
18 Aralık 2019, 11:33 0
İdrar kaçırmayı önlemek 8 adımda mümkün
Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ertuğrul Akdaş, "Aşırı sıvı alımı azaltılarak sıvı alım dengesi oluşturulmalıdır. Günde en az 1,5-2 litre sıvı tüketilmelidir. Gece uyumadan dört saat önce sıvı alımından kaçınılmalı, yatmadan önce mesane boşaltılmalıdır" dedi.
Reflü şikayetlerini azaltacak 10 öneri
16 Aralık 2019, 11:51 0
Reflü şikayetlerini azaltacak 10 öneri
Uzun süre devam eden reflüde, barret özofagus denilen yemek borusu ile midenin birleştiği noktada ortaya çıkan mukozal değişiklikler oluşmaya başlayabileceğini söyleyen Gastroenteroloji Uz. Dr. Gökhan Aksakal, "Bu oluşumlar da ileride bir kanser türüne zemin hazırlayabilir. Şikayetleri azaltmak için yemek saatlerinin ve beslenme düzeninin değiştirilmesi ilk sırada gelir" dedi.
Sağlıkçılara kreş müjdesi
15 Aralık 2019, 16:18 0
Sağlıkçılara kreş müjdesi
Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, uzun süredir talepleri arasında yer alan kreş konusunda Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçtiğini açıkladı. Kuluöztürk, “Kreşlerin 2020 yılı içinde hizmete girmesini bekliyoruz” dedi.
Mide balonu ameliyatsız kilo vermeyi sağlıyor
12 Aralık 2019, 15:43 0
Mide balonu ameliyatsız kilo vermeyi sağlıyor
Mide balonu uygulamasının kilo vermeyi sağladığını söyleyen Uzm. Dr. Hilmi Dikici, "Ameliyat gerektirmeyen mide balonu tekniği hastanın ortalama olarak 20-25 kilo vermesini sağlar ancak balon çıkarıldıktan sonra eğer hastalar diyet uyumu konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz olmaktadır” dedi.
"Kışın gebelikten korkmayın"
11 Aralık 2019, 16:09 0
"Kışın gebelikten korkmayın"
Kışın gebelerin daha stresli ve kaygılı olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yegana Sadıgova, “Açıkçası yazın hamile olmakla kışın hamile olmak arasında bir fark yok. Bu yüzden kışın gebelikten korkmayın. Endişeye gerek yok” dedi.
“Bağ yaralanmalarında hasta öyküsü önemli”
09 Aralık 2019, 15:26 0
“Bağ yaralanmalarında hasta öyküsü önemli”
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Murat Baloğlu, "Sporcularda en sık ayak ve ayak bileği bölgesinde bağ yaralanmaları ve kıkırdak sorunları ile karşılaşılmaktadır. Görülen bu ayak ve ayak bileği bağ sorunları genellikle bir travma ile ilişkilendirilir. Genellikle sporcunun şikayetlerinin uzun sürmesi nedeniyle yapılan MR sonucu görüntülenir. Hasta öyküsü ve muayene tanıda çok önemlidir" dedi.