Alanya’da çini sergisi düzenlenecek

banner18

banner94
Alanya’da çini sergisi düzenlenecek
15 Temmuz 2019 Pazartesi 16:34

HABERGazete Alanya

Alanya’da düzenlenecek ve Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras olarak alan eserlerin bulunacağı Şah-ı Sanat Çini Sergisi Kızılkule İskele Caddesi’nde ilgililerini bekleyecek. 24  Temmuz’da başlayacak sergi, 31  Temmuz’a kadar 17:00-21:00 saatleri arasında açık olacak. Tüm halkın davet edildiği sergiye özellikle turistlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

ÇİNİ SANATI NEDİR ?

Türk Çini Sanatı, Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras olarak evlerimize kadar taşımaktadır. Kütahya Çinisi, İznik Çinisi, Türk Çinisi’nin vatanı olarak kabul edilmektedir. Çini sanatı bu topraklarda asırlık bir geçmişe sahiptir. Geleneksel Türk Sanatlarının en önemlilerinden biri olan Çini, genellikle mimari eserlerin, cami, köşk. saray, çeşme, türbe vb. yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür. Türk Çinisi, iki bölüme ayrılmaktadır.

Duvar Çinileri: Çini Sanatının ilk dönemlerinde “Kaşi” olarak nitelendirilirken, Batılılar tarafından “Tile-Art” olarak isimlendirilmektedir.

Evani Çinileri: Tabak, kase, vazo, sürahi, bardak, kupa vb. seramik ürünlerinden oluşmaktadır.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.