banner6

Kadınlar Plajı 100 Bin TL'den 1 TL'ye düştü

banner18

Antalya Büyükşehir meclisinin 15.09.2017 tarihinde yapılan Meclis toplantısında, Alanya Kadınlar plajını kirasını 100 TL'den 1 TL'ye düşürdü. Antalya CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol Tuncer ile Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyesi meclis üyesi olan CHP'li Erkan Demirci bu fahiş fiyatı 4 ay önce dile getirmişlerdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘’Kar gütmüyoruz, kamu zararı oluşmasın’’ dedi. Alanya Gazipaşa Uğrak Kadınlar plajının kirası 100 Bin TL’den 1 Liraya düşürdü.

Kadınlar Plajı 100 Bin TL'den 1 TL'ye düştü
16 Eylül 2017 Cumartesi 17:45

Antalya Büyükşehir meclisinin 15.09.2017 tarihinde yapılan Meclis toplantısında, Alanya Kadınlar plajını  kirasını 100 TL'den 1 TL'ye düşürdü. Antalya CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol Tuncer ile Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyesi meclis üyesi olan CHP'li Erkan Demirci bu fahiş fiyatı 4 ay önce dile getirmişlerdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘’Kar gütmüyoruz, kamu zararı oluşmasın’’ dedi. Alanya Gazipaşa Uğrak Kadınlar plajının kirası 100 Bin TL’den 1 Liraya düşürdü.

Antalya Büyükşehir  Belediyesi Ekim ayı meclisi Başkan Türel ile Erkan Demirci arasındaki konuşma diyaloğu şöyle devam etti;

Erkan Demirci, ‘’Başkanım bir şey sormak istiyorum, Alanya Uğrak Aydap mevkiindeki Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Kadınlar plajının 2 tane büfenin EKDAĞ şirketimize kiralanmasına ilişkin bir maddenin 85.000 TL artı KDV yaklaşık 100.000 TL bir rakamla tespit edilmiş. Bunu hangi kriterleri göz önünde tutularak bu rakamlar tespit edildi. Bunu öğrenmek istiyorum’’

Başkan Türel, ‘’Burada amacımız belli amacımız hizmet, maliyet önemli değil. Biliyorsunuz Antalya’daki kadınlar plajını da ANET tarafından işletiyoruz. Alanya’daki başka bir şirketimize böylelikle vermiş olacağız. Burada tabii ki kiralama rakamları, kiralama rakamlarının üstünde. Burayı kiralarken daha doğrusu burayı ihale ile almıştık. TVK’dan kiralamıştık bir bedel ödemiştik onun üstünden en fazla %10 artışla tespit edilmiş bir rakamdır’’

Erkan Demirci,’’Şunun için sordum rakam bana biraz kendi şirketimize kira veriyoruz. Bana bu rakam yüksek gibi geldi. Buraya gelirken 3 tane plaj işletmeci arkadaşımıza sordum. Damlataş plajındaki bir arkadaşım 96.000 TL  Kdv dahil işlettiğini söyledi. Biz Alanya’nın 30km doğusundaki Gazipaşa’ya 15 km yakın bir mesafedeki ve yılın yaklaşık 4 ayı çalışacak bir plaj için böyle bir rakam tespit etmişiz, kendi şirketimizi zarar etme kaygısından dolayı soruyorum’’

BaşkanTürel, ‘’Doğru haklısınız teşekkür ediyorum ama biz kamu zararı oluşturamayız. Biz TVK’ya bununla ilgili bir bedel ödüyoruz. Onun üstünde bir rakam oda %10’dur prensiptir bu. Burada kira amacımızda yok. EKDAĞ’dan kazansan ne kazanmasak ne olur, sağ cep sol cep meselesi. Kendi şirketimiz. Bizim burada derdimiz milletimize en kaliteli en ucuza üretmek. Gerekirse zararda ederiz milletimize hizmet etmek için zararda ederiz. Biz kar amacı güden kuruluş değiliz biz belediyeyiz. Bizim için mali boyutu en önemsiz tarafı. Belediye yi kamu zararı oluşturmamak adına. Ankara’daki kurumlara ödenen %10 bedelle bu bedeller ortaya çıkıyor. Burada da bu şekilde bu rakamlar belirlenmiştir

Erkan Demirci, ‘’Biz Komisyon kararına katılmıyoruz’’

Öte yandan Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyesi meclis üyesi olan CHP'li Erkan Demirci, kendi sosyal medya hesabından konu ile ilgili yaptığı yazılı açıkla şu şekilde

Kamuoyu tarafından hatırlanacağı üzere 12.05.2017 tarihinde alınan 441 sayılı büyükşehir meclis kararı ile Alanya Uğrak Mahallesi’nde Kadınlar plajı olarak kullanılan 2 adet 6 m² büfe, 2 adet 25,52 m² WC, sökülüp takılabilir soyunma kabini, duş, gölgelik ve şezlong alanının ilk yıl bedeli 85000 TL+ KDV olmak üzere belediye şirketi EKDAĞ AŞ’ye kiralanması uygun görülmüştü.

İlgili gündem maddesinde tarafımca söz alınarak tespit edilen bedelin çok yüksek olduğu, bu rakamın Alanya Kleopatra Plajı’nda dahi olmadığı, bu rakamla kiraya verilmesi durumunda belediye şirketinin zarara uğrayacağı ifade edilmiş ve bunun düzeltilmesi istenmişti. Söz konusu itirazıma büyükşehir belediye başkanımızca verilen yanıtta söz konusu alanın devletten (TVK) belli bir tutar karşılığında kiralandığı ve kira rakamının altında bir rakamla 3. Kişilere kiralanması durumunda belediyenin dolayısıyla kamunun zarara uğrayacağı ifade edilmiştir. (Söz konusu konuşmalara ilişkin meclis tutanakları ve video kaydı ilgilenenler için aşağıda sunulmaktadır.)

Sonuç olarak yapılan müzakereler sonucunda itirazımıza rağmen oyçokluğu ile Uğrak kadınlar plajında yer alan büfe, wc, kabin ve şezlong alanının 85000TL+KDV Bedelle belediyemiz şirketi EKDAĞ AŞ’ye kiralanmasına karar verilmişti. Yine bilindiği üzere söz konusu meclis kararına müteakip, Uğrak’ta yer alan kadınlar plajı belediye şirketi EKDAĞ AŞ tarafından 3. Bir şahsa kiralanmış olup, plaj halen faaliyet vermeye devam etmektedir.

Aradan geçen yaklaşık 4 ayın ardından 15.09.2017 tarihinde yapılan büyükşehir meclis toplantısında konu yeniden meclis gündemine getirilmiştir. (10. Gündem maddesi)

İLGİLİ GÜNDEM MADDESİNDE UĞRAK KADINLAR PLAJINA “HALKIN TALEBİNİN YETERLİ OLMAMASI, BÖLGEDEKİ TURİZM FAALİYETLERİNİN KISITLI OLMASI VE BÖLGENİN CAZİBESİNİN ARTTIRILMASI” İÇİN 85000 TL+KDV KİRALAMA BEDELLİ ÖNCEKİ MECLİS KARARININ İPTAL EDİLEREK, 1 TL BEDEL İLE 08.05.2019 TARİHİNE KADAR BELEDİYE ŞİRKETİ EKDAĞ AŞ’YE KİRALANMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

Gündem maddesi görüşülürken yapılan müzakerelerde 85000TL+KDV bedelin çok yüksek olduğu, bunun çıkarılmasının mümkün olmadığı, belediye şirketinin bu rakamla kiralarsa zarar edeceği yönündeki uyarılarımız ve aynı dönemde sayın başkan tarafından verilen 85000 TL+KDV tutarından daha düşük bir rakama kiralarlarsa kamu zararı oluşacağı yönündeki yanıtı hatırlatılarak, şimdi 1 TL bedelle kiralama yapıldığı ve bu durumun önceki karar ile çeliştiği grubumuz tarafından ifade edilmiştir.

Ayrıca tarafımca söz alınarak plajın EKDAĞ AŞ tarafından 3. Şahıslara kiraya verildiği, kiralama bedelinin kaç TL olduğu, şimdi alınan karar ile 85000 TL+KDV olan kiralama tutarının 1 TL’ye düşürüldüğü, bu durumda EKDAĞ AŞ’nin maliyetleri düşeceğine göre 3. Şahıslara verilen plajın kira bedelinde indirim yapılıp yapılmayacağı, indirim yapılması durumunda işletmecinin de maliyetleri düşeceğinden bu durumun plajda ücretli verilen hizmetlerin ucuzlamasına yol açıp açmayacağı konuları sorulmuş olup, sayın başkan bu soruların muhatabının EKDAĞ AŞ. olduğunu belirtmiştir. Ayrıca yine sorum üzerine sayın başkan kadınlar plajından hafta içinde günde ortalama 300 kişinin, hafta sonlarında ise 500 kişinin faydalandığını belirtmiştir.

banner27
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.