banner6

Yasak kalkarsa 400 milyar ihracat yaparız

banner18

 Yasak kalkarsa 400 milyar ihracat yaparız
10 Mart 2017 Cuma 14:51

p>Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Rusya ile 4 tarım ürününde yasağın kalkmasının ardından diğer 12 üründen de yasağın kalkmasını beklediklerini söyledi. Çandır, \\\\\\\"Domates yasağı hemen kalkarsa 400 milyarlık ihracatımız söz konusu\\\\\\\" dedi.

\ \ \ \

ATB Başkanı Ali Çandır, dün Başbakan Binali Yıldırım ile Rusya Başbakanı Dmitri Medyedev’in görüşmesinin ardından 4 tarım ürününde yasağın kalkmasını değerlendirdi. Rusya ile Türkiye arasında 4 üründeki yasağın kalkmasının bir adım olduğunun altını çizen Çandır, \\\\\\\"Antalya’daki örtü altındaki üretimin ihraç ediliyor olması gerekir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinden müjdeli haberler bekliyoruz\\\\\\\" dedi.

\ \ \ \

\\\\\\\"Yüzde 32\\\\\\\'lik daralma\\\\\\\"

\ \ \ \

\\\\\\\"Domates, biber, salatalığın yanında yaklaşık 21 üründe yasak vardı\\\\\\\" diyen Çandır, \\\\\\\"Ekim ayında 5 üründe yasak kalktı, şimdi de 4 üründe kalktı. 12 ürünümüzde yasak devam ediyor. Bu durum iki ülkenin dış ticaretine de etki etti. Geçtiğimiz yıl iki ülkenin ticaretinde yüzde 32’lik bir daralma oldu. İki ülke arasındaki ikili görüşmeleri önemsiyoruz\\\\\\\" diye konuştu.

\ \ \ \

Dünkü gelişmelerin ardından Antalya Toptancı Hali’nde bir hareketlenme yaşandığını aktaran Çandır, \\\\\\\"Bugün o sevincimiz yarım kaldı. Eğer domates yasağı hemen kalkarsa 400 milyarlık ihracatımız söz konusuydu. Bunu kolayca yakalayabiliriz\\\\\\\" dedi.

\ \ \ \

Rusya ile ihracat olmayınca üreticinin kaygıyla dikimini yaptığını vurgulayan Çandır, \\\\\\\"Her ne kadar çeşitli yollarla Rusya’ya ihracat yapılıyor olsa da yeterli değil. Üretici üretmekten vazgeçmeyi de düşünebiliyor. Çiftçi yeniden kararlarını gözden geçirecek durumda\\\\\\\" ifadelerine yer verdi.

\ \
banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.