banner6

ÖĞRENCİLER 9. SINIFTA ZORLANIYOR

banner18

banner94
ÖĞRENCİLER 9. SINIFTA ZORLANIYOR
30 Eylül 2015 Çarşamba 11:45

p>Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özellikle liseye yeni başlayan öğrencilerin velilerini yakından ilgilendiren kritik bazı tespitlerde bulundu. Yaz tatilinin ardından önceki gün 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen ders başı yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özellikle liseye yeni başlayan öğrencilerin velilerini yakından ilgilendiren kritik bazı tespitlerde bulundu. Buna göre öğrenciler, eğitim kademeleri arasında en çok liseye geçişte sıkıntı yaşıyor. MEB\'in verileri, en düşük notların alındığı ve sınıfta kalmanın en çok yaşandığı kademenin 9.sınıf olduğunu gösteriyor, öğrencilerin yıl sonu başarı puanı ortalamalarına göre, 9. sınıfların 59 olan not ortalaması diğer sınıflara oranla geride. 10,11 ve 12. sınıfta yok denecek kadar az olan sınıfta kalma oranı da, 9. sınıfta yüzde 17.
EN RAHATI LİSE SON
Diğer taraftan en başarılı kademe ise lise son sınıflar olarak belirlendi. 10. sınıflarda öğrencilerin yıl sonu başarı puanı ortalamaları 67 iken, bu oran 11. sınıflarda 70,12. sınıflarda 78 olarak gerçekleşti. 10. sınıflarda yüzde 4.39 ve 11. sınıflarda yüzde 2.50 olan sınıfta kalma oranları ise 12. sınıflarda sadece yüzde 0.45.
UYUM PROGRAMI

MEB, 2019 yılına kadar 9. sınıfla-rın yıl sonu başarı puanı ortalamasını 80\'e çıkarmayı, sınıfta kalma oranını ise yüzde 17\'den yüzde 5\'e düşürmeyi hedefliyor. Bakanlık, özellikle okul terkleri, sınıf tekrarları ve devamsızlığın azaltılması için çalışma yapacak. Zorunlu eğitimden ayrılmaların önlenmesi ve devamsızlığın azaltılmasına yönelik izleme-önleme mekanizmaları geliştirecek olan bakanlık, orta öğretimde devamsızlık, sınıf tekrarı ve okul terkini azaltmak için Orta öğretime Uyum Programı yaygınlaştıracak.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.