banner6

Milletvekili, Osman Budak, Eğitimi eleştirdi

banner18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ‘’Eğitim alanında hem nicelik hem de nitelik yönünden ciddi sıkıntılar yaşandığını, müfredatta yapılan değişikliklerin eğitimde nitelik sorunun daha da derinleştireceğini belirterek, “AKP Genel Başkanı’nın çerçevesini çizdiği ‘kültürel iktidar’ için eğitim müfredatından akıl ve bilim dışlanmıştır. Akıl ve bilimden koparılan eğitimle Türkiye iyi ve huzurlu bir geleceğe yürüyemez” dedi.

Milletvekili, Osman Budak, Eğitimi eleştirdi
17 Eylül 2017 Pazar 17:04

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 2017- 2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkelerin en önemli gücünün iyi yetişmiş insan kaynağı olduğunu, bu nedenle de eğitimin her türlü siyasi tartışmanın üzerinde tutulması gerektiğini vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında eğitime büyük önem verildiğini ve nitelikli eğitim kurumları oluşturulduğunu, bu sayede Türkiye’nin bir sıçramayı gerçekleştirdiğini kaydeden Budak, son dönemde ise eğitim sisteminde reform adı altında yapılan çelişkili düzenlemelerin hem nicelik hem de nitelik yönünden ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekti. Budak, “Milli olması gereken eğitim sistemi ne yazık ki; AKP’nin 15 yıllık iktidarı döneminde yapboz tahtasına döndürülmüş ve ciddi bir nitelik kaybı ortaya çıkmıştır. Okula başlama yaşının 5’e düşürülmesi sonra yeniden yükseltilmesi, el yazısının getirilip kaldırılması, eğitim sisteminin 4+4+4 şeklinde parçalanması gibi adımların hiçbirinde, uzmanların, bilim insanlarının görüşleri sorulmamıştır. O nedenle de sürekli olarak eğitim sisteminde bir ileri iki geri adım atılıyor. Bir yandan Milli Eğitim Bakanlığı TEOG da açık uçlu soru hazırlığı yaparken AKP Genel Başkanı ‘TEOG kaldırılmalı’ dedi. Eğitim böyle mi yönetilir? Sonuç, PİSA gibi uluslararası sınavlarda son sıralara düşen bir Türkiye’dir, sıfırcı öğrenci sayısındaki patlamadır. Sonuç, huzursuz bir eğitim ortamı ve mutsuz, gelecekten umutsuz nesildir. İşsiz üniversite mezunlarıdır” dedi.

Bedeli çocuklarımız ödeyecek

Eğitim müfredatında yapılan değişikliklerin de ülkenin geleceği için kaygı verici olduğunu kaydeden Budak, “Dünyanın gündemi yapay zeka, akıllı robotlar, Türkiye’de AKP Genel Başkanı’nın çerçevesini çizdiği ‘kültürel iktidar’ için hala bilimsel teoriler tartışma konusu, kadının yeri tartışma konusu. ‘Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir’ diyen Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ders programlarından çıkarılmaya çalışılması yönelimin ne olduğunu gösteriyor. Bu yanlıştan derhal vazgeçilmelidir. Eğitim sistemi yeniden akıl ve bilim rayına oturtulmalıdır. Akıl ve bilimden koparılan eğitimle Türkiye iyi ve huzurlu bir geleceğe yürüyemez. Güvenli bir gelecek inşa edemez. AKP’nin hatalarının bedelini ne yazık ki çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve milletimiz ödeyecek. 2017-2018 öğretim yılında çocuklarımıza, zor koşullarda özveriyle görev yapan öğretmenlerimize başarı ve esenlik diliyorum” diye konuştu.

banner27
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.