banner6

Süleyman  Hilmi Tunahan dualarla  anılıyor

banner18

"Süleymancılar" olarak anılmalarına rağmen kendilerini "Süleymanlılar" olarak ifade eden Süleymancılar'ın lideri Süleyman Hilmi Tunahan, vefatının 59. yılında dualarla anılıyor.

Süleyman  Hilmi Tunahan dualarla  anılıyor
16 Eylül 2018 Pazar 14:51

16 Eylül 1959  yılında tam 59 yıl önce hakka yürüyen Süleyman Hilmi Tunahan hocaefendi, hayatı boyunca “dışımız halk ile içimiz Hak ile” prensibini düstur edinen 72 yıllık ömrünü Kur’ân hizmetlerine adadı. Okunan hatm-i şeriflerle anılan Tunahan Hocaefendi, vefatının sene-i devriyesi vesilesiyle Tunahan’ın Karacaahmet’teki mezarı sevenlerinin akınına uğradı. Mezarına  gelen sevenleri dualar okuyup, Tunahan’ın ruhuna bağışladı.

KABRİ BAŞINDA ANILDI

Süleyman Hilmi Tunahan hocaefendi'nin, müritleri, sevenleri ve çok sayıda vatandaşların  katıldı kalabalıktan oluşan topluluk, Tunahan'ı Karacaahmet’teki mezarı başında okunan Kuranı kerim ve mevlid-i şerif andı.

www.gazetealanya.com ailesi olarak Süleyman Hilmi Tunahan hocaefendi'yi  rahmetle anıyor, yaptı ve geride bıraktığı hayırlı eserlerinden dolayı kendisine  Allah razı olsun diyoruz.

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAYATI

1888 yılında Bulgaristan’ın Hezargrad kasabasının Ferhatlar köyünde dünyaya gelen Süleyman Hilmi Tunahan, birçok yerde talebe yurtları açtırıp Kur’ân dersi verdirmesiyle biliniyor. İlimde en ileri noktaya gelerek, müderris, dersiam, hukukçu, hadis ve tefsirde devrin en önemli İslâm âlimlerinden biri olan Tunahan’ın en önemli eseri, Kur’ân-ı Kerim öğrenme süresini kısaltıp pratik hale getiren Elif Cüzü oldu. 16 Eylül 1959  günü, İstanbul Kısıklı’daki evinde hayata gözlerini yuman Süleyman Hilmi Tunahan’ın naaşı Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR

Süleyman Hilmi Tunahan, 1888’de Silistre’de doğdu. Tunahan, Süleymaniye Camii medreselerinden Medresetü’l-Mütehassisîn’in tefsir ve hadis kısmına devam etti. Son derece parlak bir zekâya sahip olan Tunahan, 1919 senesinde birincilikle mezun olarak aynı sene Medresetü’l-Kuzati’ye başlayıp hukuk eğitimini de dereceyle bitirdi. Uzun müddet İstanbul’un önemli camilerinde halka vaaz ederek insanlara İslâmiyet’in emir ve yasaklarını anlatan Tunahan, 16 Eylül 1959’da Kısıklı’daki evinde vefat etti. Ömrü zorluklarla geçen Tunahan, 1939 yılında ilim ve irşad vazifesini çekemeyenler tarafından ihbar edilerek ilk defa tutuklandı. Yapılan tüm baskılara ve takibatlara rağmen, ilim öğretmeye devam etti. Vaizlik maaşını talebelere vererek yüzlerce kişiyi okutup, ilim adamı olarak yetişmesini sağladı. 1944 yılında ikinci defa tutuklanarak Birinci Şube tabutluklarında, bu defa 8 günlük bir işkenceye tâbi tutuldu. Vaizlik belgesi, o günkü hükümet tarafından, 1946 yılında resmen elinden alındı. 1949 yılında Kur’ân kurslarının açılmasına sınırlı da olsa müsaade eden kanun yürürlüğe girince, Süleyman Efendi’nin ilim öğretme faaliyeti bir nebze rahatladı. Günümüzde ise milyonlarca talebesi Kur’an yolunda ilerlemeye devam ediyor.

banner27
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.