banner6

Kasırga Alanya'yı vuracak

banner18

Türkiye’ye küresel boyutta hasar verebilme potansiyeline sahip Tropikal Medicana kasırgasından Alanya’nın da etkilenmesi bekleniyor.

Kasırga Alanya'yı vuracak
28 Eylül 2018 Cuma 10:01

İyon denizi üzerinde oluşacak kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül günü Türkiye’ye ulaşacak. Özellikle batı kıyı kesimlerinde ciddi etkiler bırakabilecek fırtınanın saatte 180 kilometreye ulaşması öngörülüyor.  Kasırganın ilk etapta Yunanistan’a çarpması fırtına ve kuvvetli yağmurlarla etkisini göstermesi beklenirken yolu üzerindeki Yunanistan ve Girit’e ulaşırsa etkisini Türkiye’ye olan etkisinin daha az olacağı belirtiliyor. İzmir’in güneyi ve Antalya’yı etkileyeceği belirtilen fırtınanın tam olarak etkisinin ölçülmesi ve etki alanının hesaplanması için fırtınanın oluşmasının beklenmesi gerekiyor. Yapılan açıklamalara ve senaryolara göre yetkililer fırtınanın etkisi tam olarak belirlenemezken vatandaşlara dikkatli ve hazırlıklı olmaları uyarılarında bulunuyor. Türkiye batı kıyı şeritinden en fazla Antalya ve İzmir'in etkileneceği öngörülüyor. Fırtınanın etkisinin Türkiye'ye ulaşmadan yükselip düşebileceği gelen bilgiler arasında

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Fırtına oluşumu ve etkisi hakkında açıklama meteorolojiden geldi. Yapılan açıklamaya göre:

“Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir. Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır."

Değerli okuyucularımız kasırga hakkında gelmiş olan son dakika bilgisine ulaşmak için BURAYA tıklayınız.


Kaynak: Mobil Bildirim
banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.