banner6

Cuma pazarı taşınıyor

banner18

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, Muratpaşa Belediyesi'nin Kızılsaray Mahallesi'nde kurulan cuma pazarını taşıma kararının yanlış olduğunu söyledi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise esnafın mağdur olmayacağını, aksine kazancının artacağını belirtti.

Cuma pazarı taşınıyor
15 Şubat 2018 Perşembe 16:31

Muratpaşa Belediyesi'nin, cuma pazarını taşıma kararına Antalya Semt Pazarcılar Odası tepki gösterdi. Oda Başkanı İsmail Öz, Kızılsaray Mahallesi'nde kurulan cuma pazarının pazarcı esnafına, bölgedeki sabit esnafa, halka ve devlete istihdam ve katkı sağladığını belirterek karardan vazgeçilmesini istedi. Belediyenin pazarı Şarampol ve Üçgen mahallelerine taşıyacağını kaydeden İsmail Öz, her iki alanın imar planlarında pazar yeri olmadığını, dolayısıyla her iki alan için yakın zamanda başka sorunlar ortaya çıkacağını aktardı.

İsmail Öz, "Mevcut pazar normal süreçlerde de araçların işgali altında. Pazarımız düzenlendiğinde hiçbir apartman girişi kapanmayacaktır. Yapılacak çalışmayla tezgah kurulum genişliği, yaya trafiğini ve araç trafiğini engelleyici bir durum oluşturmayacaktır" dedi.

'BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR'

Bu pazarın turizme de katkı sunduğunu belirten İsmail Öz, Kaleiçi'ne yakınlığı dolayısıyla birçok turistin pazarı ziyarete geldiğini söyledi. İsmail Öz, "Pazar yerinde incelediğinde hiçbir trafik sorunu olmadığı görülecektir. Tezgah boylarının düşürülmesi ile yol genişliği rahatlıkla sağlanacaktır. Taşınan pazarlarımızın işlevi yarı yarıya kaybolmuş ve hizmet değeri düşmüştür. Burası binlerce kişiye istihdam sağlayan, onlarca fabrikanın verdiği işgücü ve istihdamı sağlayan bir oluşum olarak değerlendirilmelidir" diye konuştu.

BAŞKAN UYSAL: ESNAFIMIZ MAĞDUR OLMAYACAK

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 500 esnafın tezgah açtığı cuma pazarının olduğu bölgede, ciddi trafik ve güvenlik sorunu yaşandığını söyledi. Burada pazarın sürdürülebilir olmadığını ifade eden Başkan Uysal, "Yıllardır konuşulan ancak bir türlü çözülmeyen bu konuya; esnafımız ve tüm komşularımız için müdahale ediyoruz. Hiçbir esnafımız mağdur edilmeyecektir. Esnaf ve vatandaşımızın rahat, sağlıklı ortamlarda alışveriş yapmalarını sağlayacağız" dedi.

TRAFİK SORUNU

Semt pazarlarından yaşlı, engelli ve hamilelerin rahatlıkla yararlanmasını sağlayacak düzenlemelere dikkat edildiğine vurgu yapan Başkan Uysal, "Trafiğin olumsuz etkilenmemesini, polis, itfaiye ve sağlık ekiplerinin acil müdahale için yola çıktığında trafiğe takılıp kalmamasını istiyoruz. Geniş alanlarda, geniş aralıklı, temiz semt pazarlarından daha çok insanımız yararlanacağı için esnafımızın kazancı da artacaktır" dedi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.