banner6

Kumbul'dan anlamlı mesaj

banner18

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası ve 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

banner94
Kumbul'dan anlamlı mesaj
07 Kasım 2018 Çarşamba 10:36

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen löseminin en sık görülen çocukluk çağı kanserlerinden olduğunu belirten Kumbul sözlerine şu şekilde devam etti:  "Lösemi kandaki alyuvarların aşırı derecede çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Çocukluk çağında görülen kanser türlerinden en yaygın olanı lösemidir ve kanser vakalarının yüzde 35'ini lösemi oluşturur. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200 - 1500 lösemi vakasına rastlanır. Lösemi her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde daha sık rastlanılır bu amansız hastalığa." Lösemili çocuklara yönelik toplumsal farkındalığı arttırmayı amaçlayan bu haftanın önemine dikkat çeken Kumbul, "lösemili çocuklara ve ailelerine geçmiş olsun. Çocuklarımızın en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Lösemi geçmişte amansız bir hastalıktı. Ancak günümüzde tıbbi ilerleme sayesinde lösemili çocuklar tedavi edilebilir, sağlıklarına kavuşabilirler. Çocuklarımızın iyi beslenmeleri, iyi koşullarda yaşamaları ve mutlu olmaları halinde bu hastalıktan kurtulmamaları söz konusu değildir. Ebeveynlere bu noktada büyük bir sorumluluk düşmektedir" sözlerine yer verdi.

Şu an ülkemizde 26 bine yakın hastanın organ beklediğini belirten Kumbul 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası ile ilgili olarak, "yaşama tutunmak isteyenlere umut olalım. Bağışlanan bir organ, bir kişiyi yaşama yeniden bağlayacaktır. Hayatın kime ne getireceği belli olmaz. Belki bir gün bizim de bir organa ihtiyacımız olabilir. Bu konuda duyarlı ve bilinçli olmalıyız" dedi. Yetersiz sayıdaki organ naklinin önemine dikkat çekmek için yapılan etkinliklere her türlü desteği vereceklerini bildiren Kumbul, "umudu tükenmişken nakille hayata yeniden tutunan insanların sevincine ortak olmak için, herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.