banner6

TERÖRE DARBE

banner18

TERÖRE DARBE
30 Temmuz 2015 Perşembe 16:55

p>Terör olaylarının ardından, 39 ilde, DAEŞ, PKK, DHKP-C ve bağlantılı yapılanmalarına yönelik operasyonlarda, bin 300\'den fazla kişi gözaltına alındı.
ANKARA
Son yaşanan terör olaylarının ardından, 39 ilde, DAEŞ, PKK, DHKP-C ve bağlantılı yapılanmalarına yönelik operasyonlarda, bin 300\'den fazla kişi gözaltına alındı, 212 kişi tutuklandı. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yurt genelinde 24 Temmuz\'dan bu yana, kamu düzenini bozan, güvenlik güçlerine yönelik saldırıda bulunan ve halkın huzurunu bozan eylem içinde olan terör örgütleri ve bunlara bağlı yapılara yönelik operasyonlarda, bin 300\'den fazla kişi gözaltına alındı.
İL İL OPERASYON
Bu kişilerden, işlemleri tamamlanarak adliye sevk edilenlerden Mardin\'de 24, Şanlıurfa\'da 22, Ankara\'da 15, Bursa\'da 14, İstanbul\'da 13, Adana\'da 10, Diyarbakır\'da 10, Van\'da 10, Konya\'da 10, İzmir\'de 9, Şırnak\'ta 9, Kilis\'te 8, Batman\'da 6, Hakkari\'de 6, Ağrı\'da 5, Hatay\'da 5, Elazığ\'da 5, Adıyaman\'da 5, Erzurum\'da 4, Bitlis\'te 4, Antalya\'da 4, Siirt\'te 3, Iğdır\'da 3, Gaziantep\'te 3, Malatya\'da 2, Manisa\'da 1, Aydın\'da 1, Muş\'ta 1 olmak üzere 212\'si tutuklandı.
201 KİŞİ HAKKINDA ADLİ KONTROL TEDBİRİ
Gözaltına alınan şüphelilerden 156\'sı kolluktaki işlemlerinin ardından, 66\'sı mahkemece serbest bırakıldı, 201\'i hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulandı. Diğer şüphelilerin ise emniyet ve adliyedeki işlemleri sürüyor. İstanbul\'da tutuklananlar arasında, DAEŞ üyesi olduğu öne sürülen \'\'Terör örgütü El Kaide yöneticiliği\'\' davasından hükümlü \'\'Ebu Hanzala\'\' kod adlı Halis Bayancuk ile DAEŞ\'in \'\'Türkiye\'deki yabancılar sorumlusu\" olduğu iddia edilen Abdulla Abdullayev de yer aldı.
CANLI BOMBA OLDUĞU İDDİA EDİLEN DHKP-C ÜYESİ
Hakkında \'\'terör örgütü DHKP-C üyesi olmak\'\' suçundan 5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve \"canlı bomba\'\' olmak için İstanbul\'a geldiği iddia edilen Y.V. de operasyonlar kapsamında tutuklandı. Konya merkezli 3 ilde (Konya, Ankara ve Manisa) terör örgütü DAEŞ\'e yönelik düzenlenen operasyon kapsamında 10 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında, \"canlı bomba\" olduğu iddia edilen F.K. isimli kadın da bulunuyor.
Şanlıurfa\'nın Ceylanpınar ilçesinde 2 polisin şehit edilmesiyle ilgili gözaltına alınan 6 kişiden 3\'ü tutuklandı. Şüphelilerden 1\'i adli kontrol şartıyla, 2\'si savcılıktaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
BİNBAŞI KULAKSIZI ŞEHİT EDENLER SORGUDA
Muş\'ta, Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız\'ın şehit edildiği saldırıyla ilgili gözaltına alınan 10 kişiden 6\'sı serbest bırakıldı, 4\'ünün işlemleri devam ediyor.
YDG/H BÖLGE SORUMLUSU DA TUTUKLANDI 
Siirt\'te terör örgütü PKK ve uzantılarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 22 kişiden 3\'ü, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Tutuklananların, terör örgütü PKK\'nın gençlik yapılanması YDG/H\'nin bölge sorumlusu Yusuf Kılıç ile örgütün dağ kadrosuna eleman sağladıkları öne sürülen, Siirt Belediyesi\'nin HDP\'li meclis üyeleri Şemsettin Aykaç ve Mehmet Emin Koyuncu olduğu belirtildi. 

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.