banner6

‘Yüzleşme’nin akıbeti merak konusu

banner18

Dizi ve program haberleriyle ünlü gunceldiziprogram.com adlı site çekimleri Alanya’da devam eden ve geçtiğimiz Salı günü yayınlanmaya başlayan ‘’Yüzleşme’’ adlı dizinin akıbetini sorguladı. Alanyalıların diziye tepkisi sürerken, Turizmci Şükrü Cimrin, tepkilere yanıt verdi.

‘Yüzleşme’nin akıbeti merak konusu
07 Mart 2019 Perşembe 12:32

Dizi ve program haberleriyle ünlü gunceldiziprogram.com adlı site çekimleri Alanya’da devam eden ve geçtiğimiz Salı günü yayınlanmaya başlayan ‘’Yüzleşme’’ adlı dizinin akıbetini sorguladı. Dizinin reytinglerinin beklenen seviyede olmadığını ve kötü haberler geldiğini belirten sitede şu ifadeler yer aldı;

‘’5 Mart 2019 Salı günü birinci bölümü ile ekranlar gelen dizi Yüzleşme’den kötü haberler gelmeye başladı. Kulislerde dizinin final yapacağı yönünde bilgiler gezinmekte. Peki, Yüzleşme gerçekten final mi yapacak?

Yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Solak’ın oturduğu ve T Company tarafından yapılan Yüzleşme dizisi bir intikam öyküsünü ekranlara taşıyordu. Senaryosu Altuğ Küçük tarafından kaleme alınan Yüzleşme, güçlü kadrosuyla da dikkat çeken bir yapımdı.

İlk bölüm ve ardından gelen diğer bölümlerden sonra dizinin reytinglerde istediği başarıyı yakalayamadığı dikkatlerden kaçmadı. Kanalla 7 bölümlük bir anlaşmanın imzalandığı konuşulan dizinin 7.bölüm ile final yapacağı konuşuluyor. Kulislerden gelen bilgiler bu yönde.

Tabi halen resmi bir açıklamanın gelmediğini de belirtmek lazım. Diğer seçeneklerden birisi de gün değişikliği olabilir. Dizi daha stratejik bir güne seçilirse izlenme oranlarını arttırabilir. Ancak bekleneni veremeyen yapımlar mutlaka final yaparak ekranlara veda etmektedir. Bakalım Yüzleşme’nin akıbeti nasıl olacak?’’

ALANYA’DAN ‘YÜZLEŞME’YE BÜYÜK TEPKİ

Öte yandan Kanal D’de yayınlanan ‘Yüzleşme’ dizisinde Alanya’nın tanıtımı için başta Alanya’nın öz evladı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel seferber olmuştu. 5 Mart Salı günü Kanal D ekranlarında Türkiye’ye yüzleşen bütün Alanyalıların ekran başına kilitlendiği, ‘Yüzleşme’ dizisinde hiçbir Alanya ibaresi geçmedi. Oyuncuların kaliteli, çekimlerin yüksek derecede olduğu ekrana yansıdığı ‘Yüzleşme’ dizisinde Alanya’yı tanıtan hiçbir ibare olmaması tepkilere neden olmuştu. Bunun üzerine Alanyalılar tarafından ‘Yüzleşme’ dizisinin, Alanya adına tanıtımda katkı sağlayamayacağı kanısına varıldı. Bu vesileyle Alanyalılar kullandıkları sosyal medya hesaplarından ‘Yüzleşme’ dizisinin eksiklerini dile getirerek veryansın ettiler.

‘CİMRİN’ TEPKİLERE YANIT VERDİ

‘Yüzleşme’ dizisinin çekimlerinde bizzat aktif olarak çalışan ve dizi yapımcıları ve oyuncuları ile en çok ilgilenen isim olan Ak Parti Alanya Belediye Meclis Üyesi ve ALTAV yönetim kurulu üyesi Şükrü Cimrin, bu tepkilere karşı sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama gereği duydu. Cimrin’in açıklamaları şu şekilde oldu:

‘Yüzleşme’ dizisinin ilk bölümü dün akşam seyirciyle buluştu. Dizinin yapımcıları, Kanal D yöneticileri, İstanbul’dan seçkin bir basın ekibi, sanatçılar ve yakınlarının olduğu güzel bir akşamda Rubi Platinum Hotel’in ev sahipliğinde ilk bölümü karşıladık. Umarız bundan sonra bu değerli yapımın yolu açık olur ve tüm emekler karşılığını fazlasıyla alır.

Yönetmenlerimiz Ömer Faruk Sorak ve Burak Arlıel başta olmak üzere tüm yapım ve set ekibi ve oyuncularımıza ortaya çıkardıkları eser için minnettarız.

Yüzleşme dizisi şimdiden ilk bölümüyle birçok mecrada yorumlanıyor ve değerlendiriliyor. Kanal D ve Demirören Grubu da dizinin yeterince seyirciye ulaşması için ellerinden geleni yapacaklar bu konudaki destekleri görülebildiği kadarıyla çok açık.

Bizler için paha biçilemeyecek nokta, gerek T Company yapım firması sahiplerinin gerekse diziyi yayınlayan Kanal D’nin Alanya’da çekilecek bu diziye inanmaları ve yatırım yapmaları. Ayrıca Yüzleşme’nin dizinin yapımcısı Bülent Turgut’un uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir proje olduğunu belirtmek isterim. Alanya’ya 3 yıl önce geldiğinde dönmeden önce bize bu projesinden kısmen bahsetti ve bir resim gösterdi. Dağların arasında bir vadide dev bir çiçek tarlası vardı resimde. Resimden büyülenmiştik. Bana bu tarlayı bulun dedi ve gitti. Yasin Kınay ile birlikte fırsat buldukça dere tepe mi gezmedik, Google haritalar mı açmadık... Bu arsanın peşinden koştuk. Arabamın tekeri dağ yollarında birkaç kez yarıldı. Belediye İmar Müdürü Murat Satı ile birçok parseli inceledik, Orman Müdürümüz Yücel Bey’e danıştık bize böyle bir yer bulun diye. Bülent Bey acele etmeyin daha zamanım var deyince biraz rahatladık ama bu güzel projenin çekileceği onca alternatif varken Alanya’da çekilmeliydi. Burada detaylarına girmeye gerek görmediğim bir sürü mücadeleden sonra ve en önemlisi yapım ekibinin Alanya konusunda ikna olmasıyla dizi için hazırlıklara başlandı. İki ay önce ilk sahne çekildiğinde tüm set ekibinin alkışlarla süslenen sevincine ortak olduk. Tek bir sahnenin çekilebilmesi için günlerce yağan yağmuru birlikte bekledik. Set ekibi yağmuru sabırla bekledi, yönetmenlerimiz, sanatçılarımız, yağmur rahmettir, berekettir diyorlardı ve sabırla bekliyorlardı. Bu yapım için Alanya’da bulunan herkes Alanya’mızı ve insanlarını benimsedi. Örnek vermek gerekirse değerli sanatçı Durul Bazan 3 aydır bir kere olsun İstanbul’a gitmiş değil, bütün zamanını ve çekim olmayan günlerini yine Alanya’da geçirdi. Birçok sanatçımız da mecbur kalmadıkça İstanbul’a gitmeyi tercih etmiyorlar.

Bugün sosyal medyada ve etrafımda neden Kalender de Alanya değil tartışmasına şahit oldum. Ve Alanya’dan neden görüntü yok ya da az diyenler de oldu. En sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; bizim açımızdan yani Alanya’nın tanıtımı açısından baktığımızda, bu dizinin başarısı Alanyalılar’a ne kadar Alanya görüntüsü göstermesiyle değil, Türkiye’de ve dünyada kaç kişiye bu dizinin Alanya’da çekildiği bilgisini ulaştırabilmesiyle ölçülecektir. Ayrıca Yüzleşme gibi en üst seviyede prime time’da yayınlanan bir dizinin Alanya’da çekilme kararı Alanya’nın dizi sektörü profesyonellerinin otomatik olarak dikkatini çekmiştir ve bunun faydalarını da ilerleyen dönemde tek tek göreceğiz. Biraz sabır...

Dizinin oyuncuları aylardır tüm sosyal medya hesaplarından Alanya’dan paylaşımlar yapmaktadırlar. Sadece Hande Doğandemir’in İnstagram takipçi sayısı 2.2 milyondur. Alanya sahilinde bisikletiyle gezerken çektiği İnstagram hikayesi bile binlerce beğeniyi birkaç dakika içinde alıyor.

Dizi filmlerde izleyici kitlesi çok önemlidir. AB Grubu dediğimiz Alanyamız için gerekli olduğunu hep elzem gördüğümüz sosyo ekonomik ve kültür seviyesi yüksek izleyici grubu son derece bilinçlidir ve dizinin hangi şehirde çekildiğini çok iyi bilir ve burayı seyahat rotasına alır, tarifeli uçağa ya da arabasına biner ve bu mekanları keşfeder. Buralarda konaklar, yer içer. Hangi mekanlar mı, birinci bölümde Alanya’dan kullanılan mekanlardan bazıları:

Oba, Konaklı, Bedesten, Süleymaniye Camii, Atatürk Caddesi, Tophane, Alanya Kalesi, Okurcalar, Türkler, Alanya merkez ve daha birçok yer. İnşallah dizi ilerledikçe bu mekanlar ve lokasyonlar artacak.

Dizinin ulusalda başarısının artması halinde Yüzleşme dizisinin uluslararası pazarda birçok ülke televizyonunda da yayınlanması için de çalışmalar yürütülecek, bu çalışmalar için tüm hazırlıklar tamam, sürece göre şekillenecek. Bu durumda bir Alanyalı olarak bana düşen tek şey en başında olduğu gibi sonuna kadar bu üst nitelikli işin yanında olmaktır. Ne mutlu ki hazırlıkların başından beri yerelde birçok kapıyı çaldık gerek kamu gerek özel, hemen hiçbir kapıdan geri çevrilmedik. Bu destekler de bizim için moral oldu ve yalnız olmadığımızı hissettik.

Yüzleşme dizisi en az 10 yıllık bir vizyon ve eylem planının birinci adımıdır. Yapım ekibinden aldığımız know how ile nasıl ilerleyeceğimizi iyi kötü biliyoruz ve bunu geliştiriyoruz.

Google’a bugün bazı aramaları yazdığınızda çıkan sonuç sayılarından da örnekler vermek isterim:

YÜZLEŞME DİZİSİ: 7.850.000 sonuç

YÜZLEŞME NEREDE ÇEKİLİYOR: 701.000 sonuç

KALENDER ALANYA: 1.110.000 sonuç

Bu anahtar kelimeler ve sonuçları katlanarak artmaya devam edecek.

Sonuç olarak,

KALENDER = ALANYA

Alanya turizmine farklı kapılar açmaya çalışıyoruz ki insanların sığmadığı deniz-kum-güneş kapısına alternatif yaratalım. Ama dizi yapımları ile açtığımız kapı öyle bir kapıdır ki, beraberinde daha farklı kapıları da sırasıyla açacaktır. Yeter ki inancımızı kaybetmeyelim ve doğru bildiğimizden şaşmayalım.

Başta Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Belediye Başkanı ve ALTAV Başkanı Sayın Adem Murat Yücel, Sayın Menderes Türel burada sayamadığım birçok kurum yöneticimiz birim amirimiz, özel kişi ve firmamıza, bu projeye ve vizyonu paylaşan ve destek veren herkese sonsuz teşekkürler. 'Biz' olmadan hiçbir şeyi başaramayız.

Sizleri birinci bölümün yüreklere dokunan sahnesiyle baş başa bırakıyorum.”

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.