banner6

 'Bölgedeki hizmet duayenimiz Mehmet Şahin'

banner18

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, "Biz Şahin ile TOBB'da birlikte mücadele ediyoruz. Turizm ve başka ne konu varsa biz Şahin ile birlikte mücadele ediyoruz. Hizmet noktamızda duayenimiz Şahin. Biz bölgede aşamadığımız sorun olunca Şahin'e başvuruyoruz" dedi.

 'Bölgedeki hizmet duayenimiz Mehmet Şahin'
12 Ocak 2018 Cuma 20:36

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) tarafından Alanyalı ve Manavgatlı işadamlarının bilgi alışverişinde bulunmasını sağlamak vesektörel birlikteliğin sağlanması amacıyla bir toplantı düzenledi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Toplantı Salonu'ndaki toplantıya oda başkanı Mehmet Şahin, ALSİAD Başkanı Akın Tabaklar, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Turgay Akar ile işadamları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ALSİAD Başkanı Akın Tabaklar, "Bu toplantıda daha önce yapmadığımız bir etkinlik İş dünyasını temsil eden her iki odanın işadamlarını MASİAD ve ALSİAD üyesi işamalarını bir araya getirmeyi amaçladık. Her iki odanın ortak hareket etmesinin önenli hale geleceği ve harita üzerindeki çizgilerin yok olacağını belirtmek istiyorum. 10-15 yıl sonra Alanya ve Manavgat'ın yapılaşmasını birleşeceğini tanıklık edeceğiz . İş dünyasınıtemsil eden kurımlar olarak bizim hangi konuda işbirliği yapacağız bunları konuşmak daha önemli. Turistik turları daha da artırmayı amaçlayabiliriz. Hızlı tren projesi için siyasilere baskıda bulunmak oldukça faydalı olacaktır. Turistik tesis ihtiyaçlarının karşılanması için mevcut firmaların ön plana çıkarılabilmesi sağlanabilir. Ortak bir noktada bölgemiz için gerekli OSB ve tekno park gibi oluşumları başlatabilitiz. Alanya'yı öğrenci şehri yapabiliriz. Muz avokado, muz papaya, susam gibi ürünlerin pazarlanması toplantılar yapılabilir. Muz lifi dokuma ürünletini Alanya ve Manavgat'ra kurulacak ortak pazarda dostluk havası içinde satışa sunabiliriz. Manavgat, Side ve Alanya'nın ortak hassasiyetleri düşünerek bunları yapmanın hayal olmadığını, bunların gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Sorunun değil, çözümün bir parçası olmalıyız" dedi.

'ALTSO DİYORSA BU İŞ YAPILIR'

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin de, "Bizi böyle bir toplantıda buluturan ALSİAD Başkanı Tabaklar'a teşekkür ederim. Biz TOBB'da Manavgat ile birlikte hareket ediyoruz. Alanya ve bölgemizin lokomotifi turizm. Turizmden asla vazgeçemeyiz Biz göreve geldiğimizde bu düsturla hareket ettik. Birçok yerde Manavgat'ın ulaşıma 50 kilometre daha yakın olmasaının sağladığı avantajları anlattık. Sanayinin tahsisi sadece sanayici esnafı rahatlatmak değildi. İmalatçı firmaların rahatlaması için Hazine'den 200 dönümün üzerinde bir alanı tansis ettirdik. Bizim sanayimiz şu an 70 dönüm. Bizim yapacağımız 200 dönüm sadece imalatçı firmalar için. ALTSO'nun bu konuda marka değerini yükselttik. ALTSO diyorsa bu iş yapılır deniliyor. Ticaret odaları belediyeden sonraki en büyük sivil toplum kuruluşları" diye konuştu.

'İKİ KOMŞU İLÇE RAKİP DEĞİL'

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da, "Bugün çok özel bir yerde olduğumu hissediyorum. Bu nedenle çok mutluyum. İki komşu ilçe rakip değil. Biz Şahin ile TOBB'da birlikte mücadele ediyoruz. Turizm ve başka ne konu varsa biz Şahin ile birlikte mücadele ediyoruz. Hizmet noktamızda duayenimiz Şahin. Biz bölgede aşamadığımız sorun olunca Şahin'e başvuruyoruz. Ama benim ondan bir üstün tarafım var. O yüksek okul yaptı. Ben fakülte yaptım. Artık destinasyon olarak hareket etmeliyiz. Birlikte olabileceğimiz daha çok konular var. Bunun bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu çalıştay şekline de dönüştürülebilir" ifadelerini kullandı.

'SADECE TURİZMLE OLMUYOR'

MASİAD Başkanı Turgay Akar, "Geçen TÜSİAD Başkanı geldiğinde biz Alanya ve Manavgat'ı nasıl bir araya getirebiliriz diye konuştu. Antalya'nın iki dinamik ilçesi var. Son 2 yıldır turizm ciddi bir sıkıntı yaşadı. Alanya ve Manavgat'ta tarım alanında bir araya gelinebilir. Sadece turizmle olmuyor. Ekonomiyi büyütmek lazım. Manavgat ve Alanyaa'nın tarımı ön plana alması lazım. Gıda ihtisas sanayi organize bölgesini hayata geçirebilirsek daha iyi olacak.Alanya ve Manavgat birleşecek gibi görünüyor. İleriki süreçte bu toplantıyı bir çalıştay galine getirebiliriz. Bunlar uzman görüşleri de alınınca daha da şekillenir. Sırt sırta verirsek sorunları daha kolay aşarız. Manavgat ve Alanya'nın işadamlarına baktığımızda hep aynı duygularla konuşuyor" dedi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.