Alanya'da şok iddia! O kurum hakkında kapatılma dedikoduları çıkartılıyor

banner18

Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın kapatılması için bazı çıkar çevrelerince gösterilen gayretin nedeninin bakanlığın yaptığı değişiklik olduğu ortaya çıktı.

banner94
Alanya'da şok iddia!  O kurum hakkında kapatılma dedikoduları çıkartılıyor
09 Mayıs 2019 Perşembe 14:55

Özel Haber - Burak ÖZTUNÇ

Son günlerde Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın kapatılacağı yönünde çıkan dedikodular çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın kapatılması için kulis yapan kişiler ve kurumlar olduğu öğrenilmişti.

“09 Mart 2019 tarihli ve 30709 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Halk Sağlığı Hizmetlerine Yönelik Laboratuvarların Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kararı çıkartılmıştı:

“Yüzme havuz suyu numune alma ve analiz yapma yetki belgesi verilmiş kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve vakıf üniversiteleri, yerel yönetimler ile gerçek ve tüzel kişilere ait yetkilendirilmiş laboratuvarların analiz yetkileri yetki belgesinde belirtilen süre sonunda ona erer.” hükmüne istinaden yetki süresi biten özel laboratuvarlara tekrar analiz yapma yetkisi verilmeyecek.

İlgili yönetmelik değişiminden sonra Özel laboratuvar sahipleri Alanya da bulanan hayırsever Gücüoğulları’nın katkılarıyla yeni binasına taşınan Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın kapatılması için yoğun kulis çalışmaları yapıyorlardı. Vatandaşlar ise Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın Alanya için vazgeçilmez olduğunu söylemişlerdi. Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın kapatılması halinde içme ve kullanma suları, deniz ve havuz suları, mavi bayrak noktalarının takip ve su analizleri Antalya’dan yapılmak zorunda ya da özel laboratuvar ile yapılmak zorunda kalacak.

Ancak vatandaşlar özel laboratuvarlara güvenmiyorlar. Bir çok vatandaş, “Bakanlığın bu yetkiyi özel laboratuvarlardan almasının nedeni tam da bu; yüzme sularıyla ilgi objektif analiz yapılmaması nedeniyle turizm acentelerine zehirlenme ve yaralanma gibi şikayetler artıyor. Turizm bu konuda çok büyük darbeler alıyor.” Dediler.

Bu arada bakanlığın Alanya’daki Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın çalışmalarından oldukça memnun olduğu ve geçtiğimiz günlerde talimat vererek, “ İlinizde bulunan laboratuvar sayısı zaman içinde azalacağından, Halk Sağlığı Laboratuvarının iş yükü de aynı oranda artacaktır. Bu itibarla herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi için halk sağlığı laboratuvarının personel, cihaz, ekipman ve sarf malzeme yönünden güçlendirilmesi gerekiyor.” denilmişti.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.