banner6

Alanya'da Kaygusuz Abdal Çalıştayı'na yoğun katılım

banner18

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda Türk edebiyatının önemli tasavvuf şairlerinden Kaygusuz Abdal’ın hayatıyla ilgili merak edilen tüm sorular gün yüzüne çıkarıldı.

banner94
Alanya'da Kaygusuz Abdal Çalıştayı'na yoğun katılım
09 Ekim 2018 Salı 17:06

Kültürel miras alanında yaptığı hizmetlerle ödüllere layık görülen Alanya Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin katkılarıyla 15. yüzyılda yaşayan Kaygusuz Abdal’ın bilinmeyen yanlarına ışık tutmak için bir Çalıştay düzenledi. Alaiye Sancak Beyi Hüsameddin Mahmud Bey’in oğlu olan ve asıl adının Alaaddin Gaybi olduğu söylenen Kaygusuz Abdal, üniversitelerde görev yapan 50’ye yakın öğretim görevlisinin katıldığı çalıştayda ele alındı.

Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Leyla Harputlu, öğretim görevlileri, protokol mensupları, araştırmacılar, kamu kurumlarının birim amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“ALANYA’MIZIN TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSUNU GELECEK NESİLLERE AKTARMAK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR”

Çalıştayın açılış konuşmasında kürsüye gelen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’nın tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak, gelecek nesillere aktarmanın birinci öncelikleri olduğunu söyledi.

Başkan Yücel; “Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerden şehrimize teşrif eden değerli hocalarımızı Selçuklu’nun başkenti, Osmanlı’nın liman şehri Alanyamızda ağırlamaktan dolayı onur duyuyorum. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, birçok dil ve dinden insanın bir arada yaşadığı; toplumsal dayanışması ve beraberliğiyle örnek bir kent olan Alanyamızda, tarihimize, kültürümüze, değerlerimize bir kez daha sahip çıkmak amacıyla bu çalıştayı düzenledik” dedi.

KATILIMCILARA “DİVAN” DAĞITILDI

Çalıştaya katılan öğretim görevlilerine Alanya Belediyesi tarafından bastırılan “Kaygusuz Abdal Divanı” takdim edildi.

Divanla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Adem Murat Yücel şunları kaydetti:

“Ünlü bir tasavvuf şairi olan Kaygusuz Abdal, Alanya’da doğmuş ve bir Alanya beyinin oğludur. Hocalarımızın çok kıymetli katkılarıyla Kaygusuz Abdal Divanı’nı yayınlayarak, Alanyamızın bir değerini daha yeniden gün yüzüne çıkarmayı hedefledik. Alanya Belediyesi Yayınları’nın 13. Kitabı olan Kaygusuz Abdal Divanı’nı sizlerle buluşturmaktan kıvanç duyuyoruz. Kitabın hazırlanmasındaki katkılarından dolayı Sayın Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’e, Sayın Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu’na, yüksek lisans öğrencisi Fatma Şimşek’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım”.

“ALANYAMIZI NİTELİKLİ KÜLTÜR SANAT ÇALIŞMALARIYLA BULUŞTURUYORUZ”

Açılış konuşmasına, Alanya’yı nitelikli kültür- sanat çalışmaları ile buluşturduklarını söyleyerek devam eden Belediye Başkanı Yücel, “Osmanlı ve Selçuklu Dönemi başta olmak üzere birçok medeniyetin izlerini taşıyan Alanyamız, sahip olduğu çok zengin kültürel ve tarihi değerlerle adeta yaşayan bir açık hava müzesi. Alanya’nın kültürel mirasını korumak ve tanıtmak için göreve geldiğimizden bu yana çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.

Alanya Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için mücadelemiz sürerken, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait önemli eserleri restore ederek, kentimize ve gelecek nesillere kazandırıyoruz” dedi.

Başkan Yücel, konuşmasını Avcılık Müzesi olarak hizmete girecek Sedre Köşkü’ndeki restorasyon çalışmaları ve tarihi Alanya evlerinin restorasyonuyla ilgili bilgi vererek tamamladı.

SUNUMLAR KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Başkan Yücel, çalıştaya katılan öğretim görevlilerine emeklerinden dolayı tek tek teşekkür ederek, Alanya gravürü takdim etti. Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal, çalıştayda yapılan sunumların daha sonra Alanya Belediyesi tarafından derlenerek kitap haline getirileceğini söyledi.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.