banner6

Alanya'da Arıcılık hızla büyüyor

banner18

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle düzenlenen arıcılık kursu Alanya’da başladı.

Alanya'da Arıcılık hızla büyüyor
10 Şubat 2019 Pazar 17:08

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle düzenlenen arıcılık kursu Alanya’da başladı.

Arıcılık kursunun dersine Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ve uzman teknik personeller birlikte katıldı. İlçe Müdürü Rüzgar arıcılık kursunun açılışında yaptığı konuşmasında, her yıl yeni arıcılar yetiştirmek üzere arıcılık kursu açtıklarını, arıcılık kursuna bu yıl toplam 88 kişinin başvuru yaptığını ve eğitimlerin başladığını belirtti. Kursiyerlere, arıcılık konusunda uzman olan teknik personelin eğitim vereceğini anlatan Rüzgar, arıcılık kursunun hafta içi her gün saat 18.00 ile 21.00 saatleri arasında devam edeceğini ifade etti.

BAŞARILI KURSİYERLER SERTİFİKA ALACAK

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar Arıcılık kursları sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verecekleri belirterek "Arıcılığın teknik bilgi ve beceri gerektiren bir meslek. Bu iş bilinçli yapılırsa hem kendinize hemde ülkemize katkı sağlamış olursunuz" dedi. Rüzgar sözlerine şu şekilde devam etti; ” İlçemiz arıcıların kışlık başkenti olarak önemli bir konuma sahip. İlçemizde arıcılık mesleğine her yıl ilgi artarak devam etmekte. Arıcılık kursunda siz kursiyerlerimize Tarım ve Orman Bakanlığımızın kovan başına verdiği destekler, arı yetiştiriciliği, arı ırkları, arı ailesi, bal ve hasadı, arı hastalıkları ile gezginci arıcılık konularında ayrıntılı olarak bilgiler ve eğitim vereceğiz. Ayrıca teorik, görsel sunumlu ve arılıkta pratik uygulamalı eğitimlerle kursumuz sürecek. Arıcılık kursumuz sonunda başarılı olan kursiyerlerimize sertifika vereceğiz.”

ALANYA ARICILIK İÇİN ÇOK ELVERİŞLİ

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) Sürekli Eğitim Merkezinde hafta içi her gün akşam devam eden Arıcılık Kursunu Arıcılık Teknikeri Kemal Öztürk, teori ve pratik olarak 88 kursiyere uygulamalı olarak anlatıyor. Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Teknikeri Kemal Öztürk, Alanya'nın arıcılık açısından çok elverişli bir bölge olduğunu ifade ederken "Alanya'ya Baharın erken gelmesi Arıcılık ile geçimini sağlayan arıcılar için büyük bir fırsat. Çünkü kışı dinlenerek geçiren arı, daha dinç, daha çok çalışma isteğiyle kovanından çıkacaktır" dedi.

KOVAN YENİLİĞİ ÜRETİMİ ARTIRDI

Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Arıcılık Teknikeri Kemal Öztürk, eski tip kovanlar yerini çok pratik ve modern kovanlar aldığı ifade etti. Öztürk "Türkiye’de farklı iklim bölgelerinin olması ve bitki örtüsü­nün çok çeşitliliği arıcılık için uygun bir ortam oluşturuyor. Bu sebeple Ülkemizde son yıllarda arıcılıkta ve bal üretiminde büyük ölçüde önemli artışlar olmuştur. Bunun nedeni; eski tip kovanlar yerine, son derece hijyen ve modern tip kovanlarda üretim yapılmasıdır. Ülkemizde Arıcılık en çok Ege ve Karadeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Muğla, Artvin, Çanakkale illeri arıcılık konusunda önemli bir yere sahiptir.'" şeklinde konuştu.

Öte yandan Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Arı Yetiştiricileri ile düzenlenen arıcılık kursunda Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Rıza Azak kurs boyunca Arıcılık kursuna katılan kursiyerlerin daha dikkatli ders dinlemelerini sağlamak açısından gözetmenlik yapıyor.

banner77
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.